MF-SM300-2
Bourns, Inc.
MF-SM300-2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MF-SM300-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MF-SM300-2
Manufacturer Bourns, Inc.
Description PTC RESET FUSE 6V 3A 2SMD
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:6V
Type:Polymeric
Time to Trip:35s
Thickness (Max):0.118" (3.00mm)
Size / Dimension:0.287" L x 0.214" W (7.31mm x 5.44mm)
Series:Multifuse®, MF-SM
Resistance - Post Trip (R1) (Max):48 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):15 mOhms
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:2-SMD
Other Names:MF-SM300-2CT
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:5 Weeks
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 3A Ih Surface Mount 2-SMD
Current - Trip (It):6A
Current - Max:100A
Current - Hold (Ih) (Max):3A