MF-RHT300-2
Buy MF-RHT300-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MF-RHT300-2
Manufacturer Bourns, Inc.
Description 3.0A HIGH-TEMPERATURE PTC RESETT
Lead Free Status / RoHS Status RoHS Compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
3000 pcs6000 pcs15000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:16V
Type:Polymeric
Time to Trip:5s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.346" L x 0.118" W (8.80mm x 3.00mm)
Series:Multifuse®, MF-RHT
RoHS Status:RoHS Compliant
Resistance - Post Trip (R1) (Max):79 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):33 mOhms
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:MF-RHT300-2TR
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:5 Weeks
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)
Height - Seated (Max):0.543" (13.80mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 3A Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):6A
Current - Max:100A
Current - Hold (Ih) (Max):3A