MF-R055/90U-0
Bourns, Inc.
MF-R055/90U-0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MF-R055/90U-0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MF-R055/90U-0
Manufacturer Bourns, Inc.
Description PTC RESET FUSE 90V 550MA RADIAL
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:90V
Type:Polymeric
Time to Trip:28s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.429" Dia x 0.142" T (10.90mm x 3.60mm)
Series:Multifuse®, MF-R/90
Resistance - Post Trip (R1) (Max):2 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):450 mOhms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:5 Weeks
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.657" (16.70mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 90V 550mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):1.1A
Current - Max:10A
Current - Hold (Ih) (Max):550mA