MF-R065-2
Bourns, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MF-R065-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MF-R065-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MF-R065-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Description | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.396 | $0.357 | $0.322 | $0.315 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 60V |
|---|---|
| Type: | Polymeric |
| Time to Trip: | 5.3s |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.382" Dia x 0.122" T (9.70mm x 3.10mm) |
| Series: | Multifuse®, MF-R |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 720 mOhms |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 270 mOhms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | MF-R065-2-ND MF-R065-2TR MFR0652 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Lead Spacing: | 0.201" (5.10mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.598" (15.20mm) |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 650mA Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 1.3A |
| Current - Max: | 40A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 650mA |
| Approvals: | cURus, TUV |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MF-R065-2, use the request quote form to request MF-R065-2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MF-R065-2.The price and lead time for MF-R065-2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MF-R065-2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

