MF-R040-2-99
Bourns, Inc.
MF-R040-2-99
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MF-R040-2-99 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MF-R040-2-99
Manufacturer Bourns, Inc.
Description PTC RESET FUSE 60V 400MA RADIAL
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Max:60V
Type:Polymeric
Time to Trip:3.8s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.291" Dia x 0.122" T (7.40mm x 3.10mm)
Series:Multifuse®, MF-R
Resistance - Post Trip (R1) (Max):1.29 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):520 mOhms
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:MF-R040-2-99-ND
MF-R040-2-99TR
MFR040299
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.539" (13.70mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 400mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):800mA
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):400mA