MF-R015/600-A-2
Bourns, Inc.
MF-R015/600-A-2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MF-R015/600-A-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MF-R015/600-A-2
Manufacturer Bourns, Inc.
Description PTC RESET FUSE 250V 150MA RADIAL
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Max:250V (600V Int)
Type:Polymeric
Time to Trip:5s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.532" L x 0.236" W (13.50mm x 6.00mm)
Series:Multifuse®, MF-R/600
Resistance - Post Trip (R1) (Max):20 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):7 Ohms
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.496" (12.60mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 250V (600V Int) 150mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):300mA
Current - Max:3A
Current - Hold (Ih) (Max):150mA