MF-PSML075-2
Bourns, Inc.
MF-PSML075-2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MF-PSML075-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MF-PSML075-2
Manufacturer Bourns, Inc.
Description PTC 0.75A 6V SMD 0805 LOW-OHMIC
(In US Dollars)
6000 pcs12000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:6V
Type:Polymeric
Time to Trip:300ms
Thickness (Max):0.024" (0.60mm)
Size / Dimension:0.085" L x 0.053" W (2.15mm x 1.35mm)
Series:Multifuse®, MF-PSML
Resistance - Post Trip (R1) (Max):300 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):20 mOhms
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0805 (2012 Metric), Concave
Other Names:MF-PSML075-2TR
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 750mA Ih Surface Mount 0805 (2012 Metric), Concave
Current - Trip (It):1.5A
Current - Max:50A
Current - Hold (Ih) (Max):750mA