MF-LS100S
Bourns, Inc.
MF-LS100S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MF-LS100S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MF-LS100S
Manufacturer Bourns, Inc.
Description PTC RESET FUSE 24V 1A STRAP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Max:24V
Type:Polymeric
Time to Trip:7s
Thickness (Max):0.039" (1.00mm)
Size / Dimension:0.866" L x 0.199" W (22.00mm x 5.05mm)
Series:Multifuse®, MF-LS
Resistance - Post Trip (R1) (Max):260 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):70 mOhms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Strap
Other Names:MFLS100S
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:User Defined
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 1A Ih User Defined Strap
Current - Trip (It):2.5A
Current - Max:100A
Current - Hold (Ih) (Max):1A