MET-50
Tamura
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MET-50 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MET-50 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MET-50 |
|---|---|
| Manufacturer | Tamura |
| Description | TRANSFORMER 10K:125 0.0MADC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $26.35 | $23.25 | $22.475 | $20.15 | $19.375 | |
Specifications
Data sheet
| Weight: | - |
|---|---|
| Voltage - Isolation: | 500VRMS @ 30 Seconds |
| Turns Ratio - Primary:Secondary: | 8.62:1 |
| Transformer Type: | Data/Voice Coupling |
| Termination Style: | PC Pin |
| Size / Dimension: | 0.409" L x 0.310" W (10.40mm x 7.87mm) |
| Series: | MET |
| Return Loss: | - |
| Power Level: | 10mW Max @ 300Hz |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | MET-50-ND MET50 MT7365 |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 26 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insertion Loss: | - |
| Impedance - Secondary (Ohms): | 125 |
| Impedance - Primary (Ohms): | 10k |
| Height - Seated (Max): | 0.465" (11.80mm) |
| Frequency Response: | ±3dB |
| Frequency Range: | 300Hz ~ 20kHz |
| DC Resistance (DCR) - Secondary: | 28 Ohm |
| DC Resistance (DCR) - Primary: | 1.1 kOhm |
| Approvals: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MET-50, use the request quote form to request MET-50 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MET-50.The price and lead time for MET-50 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MET-50.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
