MEA1608L75R0TA0G
TDK Corporation
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MEA1608L75R0TA0G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MEA1608L75R0TA0G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MEA1608L75R0TA0G |
|---|---|
| Manufacturer | TDK |
| Description | 1.6mm x 0.8mm x 0.6mm, -40 to +85 degC, 20dB (600MHz to2000MHz), 100mA / Tape and Reel |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.295 | $0.266 | $0.24 | $0.235 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 6.3V |
|---|---|
| Values: | - |
| Type: | Low Pass |
| Technology: | LC |
| Size / Dimension: | 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Series: | MEA |
| Resistance - Channel (Ohms): | - |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric), Array, 10 PC Pad |
| Other Names: | 445-6730-1 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Channels: | 4 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height: | 0.024" (0.60mm) |
| Filter Order: | 1st |
| ESD Protection: | No |
| Detailed Description: | LC EMI Filter 1st Order Low Pass 4 Channel 100mA 0603 (1608 Metric), Array, 10 PC Pad |
| Current: | 100mA |
| Center / Cutoff Frequency: | 75MHz (Cutoff) |
| Attenuation Value: | 20dB @ 600MHz ~ 2GHz |
| Applications: | Data Lines for Mobile Devices |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MEA1608L75R0TA0G, use the request quote form to request MEA1608L75R0TA0G pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MEA1608L75R0TA0G.The price and lead time for MEA1608L75R0TA0G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MEA1608L75R0TA0G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
