MDF51-2P-12DSA(20)
Hirose
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MDF51-2P-12DSA(20) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MDF51-2P-12DSA(20)
Manufacturer Hirose
Description MDF51 HDR 2POS T/H
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:3000V
Termination:Solder
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Series:MDF51
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.472" (12.00mm)
Packaging:Tray
Overall Contact Length:-
Other Names:547-2002-1-20
Operating Temperature:-35°C ~ 85°C
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:2
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Insulation Height:0.266" (6.76mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:Board Guide
Fastening Type:Detent Lock
Detailed Description:Connector Header Through Hole 2 position 0.472" (12.00mm)
Current Rating:1A
Contact Type:Male Blade
Contact Shape:Rectangular
Contact Material:Brass
Contact Length - Post:0.110" (2.79mm)