MCP3906A-E/SS
Micrel / Microchip Technology
MCP3906A-E/SS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MCP3906A-E/SS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MCP3906A-E/SS
Manufacturer Micrel / Microchip Technology
Description IC ENERGY METERING 24SSOP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 34 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs25 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Voltage - I/O Low:0.85V
Voltage - I/O High:2.4V
Supplier Device Package:24-SSOP
Series:-
Packaging:Tube
Package / Case:24-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Other Names:MCP3906AESS
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Meter Type:Single Phase
Measurement Error:0.1%
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Input Impedance:390 kOhm
Detailed Description:Single Phase Meter IC 24-SSOP
Current - Supply:2.7mA