MC78M15CT
onsemi
MC78M15CT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MC78M15CT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MC78M15CT
Manufacturer onsemi
Description Linear Voltage Regulator, 500 mA, 5 to 24 V, High PSRR, Positive Vout: 15 V; TJ = 0 to +125C
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 28704 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):-
Voltage - Output (Min/Fixed):15V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):35V
Supplier Device Package:TO-220AB
Packaging:Tube
Package / Case:TO-220-3
PSRR:70dB (120Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:MC78M15CTFS
MC78M15CTFS-ND
MC78M15CTOS
Operating Temperature:0°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 15V 500mA TO-220AB
Current - Output:500mA