MC78M15BT
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
MC78M15BT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MC78M15BT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MC78M15BT
Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Description IC REG LINEAR 15V 500MA TO220AB
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Dropout (Max):-
Voltage - Output (Min/Fixed):15V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):35V
Supplier Device Package:TO-220AB
Packaging:Tube
Package / Case:TO-220-3
PSRR:70dB (120Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:MC78M15BTOS
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 15V 500mA TO-220AB
Current - Output:500mA