MC68EC040FE20A
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MC68EC040FE20A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MC68EC040FE20A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MC68EC040FE20A |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC MPU M680X0 20MHZ 184CQFP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - I/O: | 5.0V |
|---|---|
| USB: | - |
| Supplier Device Package: | 184-CQFP (31x31) |
| Speed: | 20MHz |
| Series: | M680x0 |
| Security Features: | - |
| SATA: | - |
| RAM Controllers: | - |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 184-BCQFP |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Number of Cores/Bus Width: | 1 Core, 32-Bit |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Graphics Acceleration: | No |
| Ethernet: | - |
| Display & Interface Controllers: | - |
| Detailed Description: | 68040 Microprocessor IC M680x0 1 Core, 32-Bit 20MHz 184-CQFP (31x31) |
| Core Processor: | 68040 |
| Co-Processors/DSP: | - |
| Base Part Number: | MC68EC040 |
| Additional Interfaces: | SCI, SPI |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MC68EC040FE20A, use the request quote form to request MC68EC040FE20A pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC68EC040FE20A.The price and lead time for MC68EC040FE20A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC68EC040FE20A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
