MC68EC030FE40C
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MC68EC030FE40C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MC68EC030FE40C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MC68EC030FE40C |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors |
| Description | MPU M68000 RISC 32-Bit HCMOS 40MHz 132-Pin CQUAD Tray |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $55.266 | $49.886 | $44.995 | $44.017 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - I/O: | 5.0V |
|---|---|
| USB: | - |
| Supplier Device Package: | 132-CQFP (24x24) |
| Speed: | 40MHz |
| Series: | M680x0 |
| Security Features: | - |
| SATA: | - |
| RAM Controllers: | - |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 132-BCQFP |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Number of Cores/Bus Width: | 1 Core, 32-Bit |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS Compliant |
| Graphics Acceleration: | No |
| Ethernet: | - |
| Display & Interface Controllers: | - |
| Detailed Description: | 68030 Microprocessor IC M680x0 1 Core, 32-Bit 40MHz 132-CQFP (24x24) |
| Core Processor: | 68030 |
| Co-Processors/DSP: | - |
| Base Part Number: | MC68EC030 |
| Additional Interfaces: | SCI, SPI |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MC68EC030FE40C, use the request quote form to request MC68EC030FE40C pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC68EC030FE40C.The price and lead time for MC68EC030FE40C depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC68EC030FE40C.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
