MC30060V1-000U-G99
Sunon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MC30060V1-000U-G99 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MC30060V1-000U-G99 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MC30060V1-000U-G99 |
|---|---|
| Manufacturer | Sunon |
| Description | FAN AXIAL 30X6.9MM 5VDC VAPO |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $10.01 | $9.359 | $8.488 | $7.836 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | |||
| $6.856 | $6.421 | $5.986 | |||
Specifications
Data sheet
| Width: | 6.90mm |
|---|---|
| Weight: | 0.013 lb (5.9g) |
| Voltage Range: | 2.5 ~ 6VDC |
| Voltage - Rated: | 5VDC |
| Termination: | 3 Wire Leads |
| Static Pressure: | 0.140 in H2O (34.9 Pa) |
| Size / Dimension: | Square - 30mm L x 30mm H |
| Series: | MagLev® MC |
| RPM: | 9500 RPM |
| Power (Watts): | 560mW |
| Other Names: | 259-1701 |
| Operating Temperature: | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |
| Noise: | 28.0 dB(A) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Frame: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Blade: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 60000 Hrs @ 40°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Auto Restart, Speed Sensor (Tach) |
| Fan Type: | Tubeaxial |
| Current Rating: | 0.112A |
| Bearing Type: | Vapo-Bearing™ |
| Approvals: | CE, CUR, TUV, UL |
| Air Flow: | 4.9 CFM (0.137m³/min) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MC30060V1-000U-G99, use the request quote form to request MC30060V1-000U-G99 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC30060V1-000U-G99.The price and lead time for MC30060V1-000U-G99 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC30060V1-000U-G99.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



