MC3
Omron Automation & Safety
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MC3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MC3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MC3 |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation & Safety |
| Description | CONTROL SAFETY MAT 24V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Not applicable / Not applicable |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $777.60 | $766.80 | ||||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 0.8 lb (362.87g) |
|---|---|
| Voltage - Supply: | 24VDC |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Series: | MC |
| Safety Outputs and Type: | Relay (4) |
| Safety Category: | Category 3 |
| Other Names: | 43767-0010 43767-0010-ND 437670010 Z3839 |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 55°C |
| Number of Inputs and Type: | 1 - Digital |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Not applicable / Not applicable |
| Ingress Protection: | IP20 |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Machine Safety Controller Safety Mat 24VDC Supply DIN Rail |
| Controller Type: | Safety Mat |
| Contact Rating @ Voltage: | 6A @ 230VAC |
| Auxiliary Outputs and Type: | - |
| Approvals: | CE, TUV |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MC3, use the request quote form to request MC3 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC3.The price and lead time for MC3 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC3.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



