MAX1805MEE
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX1805MEE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX1805MEE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX1805MEE |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $17.798 | $16.065 | $14.49 | $14.175 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 3 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Topology: | ADC, Comparator, Multiplexer, Register Bank |
| Supplier Device Package: | 16-QSOP |
| Series: | - |
| Sensor Type: | Internal and External |
| Sensing Temperature: | -55°C ~ 125°C, External Sensor |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type: | 2-Wire SMBus |
| Output Fan: | No |
| Output Alarm: | Yes |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Function: | Thermometer, Thermostat |
| Detailed Description: | Thermometer, Thermostat -55°C ~ 125°C, External Sensor Internal and External Sensor 2-Wire SMBus Output 16-QSOP |
| Base Part Number: | MAX1805 |
| Accuracy: | ±3.5°C Local(Max), ±5°C Remote(Max) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX1805MEE, use the request quote form to request MAX1805MEE pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX1805MEE.The price and lead time for MAX1805MEE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX1805MEE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

