MAX16802BEVKIT
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX16802BEVKIT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX16802BEVKIT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX16802BEVKIT |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | EVAL KIT FOR MAX16802 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $33.03 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output: | 12V |
|---|---|
| Voltage - Input: | 10.8 V ~ 30 V |
| Utilized IC / Part: | MAX16802B |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Series: | - |
| Outputs and Type: | 1, Non-Isolated |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Dimmable |
| Detailed Description: | MAX16802B 1, Non-Isolated Output LED Driver Evaluation Board |
| Current - Output / Channel: | 750mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX16802BEVKIT, use the request quote form to request MAX16802BEVKIT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX16802BEVKIT.The price and lead time for MAX16802BEVKIT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX16802BEVKIT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

