MAX16803EVKIT+
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX16803EVKIT+ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX16803EVKIT+ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAX16803EVKIT+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | EVAL KIT FOR MAX16803 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $33.03 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output: | 38V |
|---|---|
| Voltage - Input: | 6.5 V ~ 40 V |
| Utilized IC / Part: | MAX16803 |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Series: | - |
| Outputs and Type: | 1, Non-Isolated |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Dimmable, Extra 5V Output |
| Detailed Description: | MAX16803 1, Non-Isolated Output LED Driver Evaluation Board |
| Current - Output / Channel: | 150 mA ~ 350 mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAX16803EVKIT+, use the request quote form to request MAX16803EVKIT+ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX16803EVKIT+.The price and lead time for MAX16803EVKIT+ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX16803EVKIT+.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

