MAKK2520H1R0M
Taiyo Yuden
MAKK2520H1R0M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAKK2520H1R0M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MAKK2520H1R0M
Manufacturer Taiyo Yuden
Description Inductor Power Chip Wirewound 1uH 20% 2MHz Metal 3A 53mOhm DCR 1008 T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 62616 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:1008 (2520 Metric)
Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Shielding:Unshielded
Series:MCOIL™, MA, H Type
Ratings:-
Q @ Freq:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1008 (2520 Metric)
Other Names:587-4458-2
LQ MAKK2520H1R0M
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:2MHz
Inductance:1µH
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)
Frequency - Self Resonant:-
Detailed Description:1µH Unshielded Wirewound Inductor 3A 53 mOhm Max 1008 (2520 Metric)
DC Resistance (DCR):53 mOhm Max
Current Rating:3A
Current - Saturation:4.2A