MAC4DCNT4
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAC4DCNT4 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAC4DCNT4 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAC4DCNT4 |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | TRIAC 800V 4A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Off State: | 800V |
|---|---|
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1.3V |
| Triac Type: | Standard |
| Supplier Device Package: | DPAK |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | TRIAC Standard 800V 4A Surface Mount DPAK |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 4A |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 40A @ 60Hz |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 35mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 35mA |
| Configuration: | Single |
| Base Part Number: | MAC4 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAC4DCNT4, use the request quote form to request MAC4DCNT4 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAC4DCNT4.The price and lead time for MAC4DCNT4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAC4DCNT4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
