MAC4DCN-001
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAC4DCN-001 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAC4DCN-001 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MAC4DCN-001 |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | TRIAC 800V 4A IPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Off State: | 800V |
|---|---|
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1.3V |
| Triac Type: | Standard |
| Supplier Device Package: | I-PAK |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA |
| Other Names: | MAC4DCN-001OS |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | TRIAC Standard 800V 4A Through Hole I-PAK |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 4A |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 40A @ 60Hz |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 35mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 35mA |
| Configuration: | Single |
| Base Part Number: | MAC4 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MAC4DCN-001, use the request quote form to request MAC4DCN-001 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAC4DCN-001.The price and lead time for MAC4DCN-001 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAC4DCN-001.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
