M84A0100
Cherry Switches (ZF Electronics)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy M84A0100 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. M84A0100
Manufacturer Cherry Switches (ZF Electronics)
Description SWITCH PUSH SPST-NO 0.01A 12V
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating - DC:12V
Voltage Rating - AC:12V
Type:Keyswitch
Termination Style:PC Pin
Switch Function:Off-Mom
Series:M84
Panel Cutout Dimensions:-
Packaging:Bulk
Other Names:M84A-0100
Operating Temperature:-10°C ~ 70°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:-
Ingress Protection:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Illumination Type, Color:-
Features:-
Electrical Life:10,000,000 Cycles
Detailed Description:Pushbutton Switch SPST-NO Keyswitch Through Hole
Current Rating:10mA (AC/DC)