M80-4001201
Harwin
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy M80-4001201 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. M80-4001201
Manufacturer Harwin
Description 2 X 6 POS FEMALE PC TAIL (3MM)
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
96 pcs
Data sheet
Voltage Rating:120V
Termination:Solder
Style:Board to Board or Cable
Series:Datamate J-Tek
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Packaging:Tube
Other Names:M80-4T11201F1
M80-4T11201F1-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:12
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:7.3mm, 7.55mm
Manufacturer Standard Lead Time:66 Weeks
Insulation Material:Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Insulation Height:0.205" (5.20mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:Jackscrews, Mating Flange, Mounting Flange, Polarizing Key
Fastening Type:Screw Lock
Detailed Description:12 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
Current Rating:-
Contact Type:Female Socket
Contact Shape:Circular
Contact Material:Beryllium Copper
Contact Length - Post:0.118" (3.00mm)