LZ1-00R402-0000
LED Engin
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LZ1-00R402-0000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LZ1-00R402-0000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LZ1-00R402-0000 |
|---|---|
| Manufacturer | LED Engin Inc. |
| Description | LED EMITTER LZ1-2 INFRARED - 850 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Viewing Angle: | 640mW/sr @ 1A |
|---|---|
| Type: | Infrared (IR) |
| Series: | LZ1 |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Power - Minimum Receivable: | 850nm |
| Polarization: | 4-SMD, No Lead Exposed Pad |
| Other Names: | 1137-1130-2 1137-1130-2-ND 1537-1130-2 |
| Operating Temperature: | 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Part Number: | LZ1-00R402-0000 |
| MSCP (Mean Spherical Candle Power): | 100° |
| Expanded Description: | Infrared (IR) Emitter 850nm 1.8V 1.2A 640mW/sr @ 1A 100° 4-SMD, No Lead Exposed Pad |
| Description: | LED EMITTER LZ1-2 INFRARED - 850 |
| Current Transfer Ratio (Min): | 1.2A |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 1.8V |
| Contact Material: | Top View |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LZ1-00R402-0000, use the request quote form to request LZ1-00R402-0000 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LZ1-00R402-0000.The price and lead time for LZ1-00R402-0000 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LZ1-00R402-0000.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
