LZ1-00R102-0000
LED Engin
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LZ1-00R102-0000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LZ1-00R102-0000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LZ1-00R102-0000 |
|---|---|
| Manufacturer | LED Engin |
| Description | LED EMITTER LZ1-2 RED |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $5.69 | $4.745 | $3.986 | |||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | |||
| $3.417 | $3.037 | $2.752 | |||
Specifications
Data sheet
| Wavelength: | 624nm (618nm ~ 630nm) |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.7V |
| Viewing Angle: | 100° |
| Thermal Resistance of Package: | 6°C/W |
| Temperature - Test: | 25°C |
| Supplier Device Package: | SMD |
| Size / Dimension: | 0.173" L x 0.173" W (4.40mm x 4.40mm) |
| Series: | - |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Package / Case: | 1816 (4540 Metric) |
| Other Names: | 1137-1127-6 1137-1127-6-ND 1537-1127-6 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lumens/Watt @ Current - Test: | 64 lm/W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.102" (2.60mm) |
| Flux @ Current/Temperature - Test: | 173 lm (117 lm ~ 228 lm) |
| Detailed Description: | LED Lighting Color - Red 624nm (618nm ~ 630nm) 1816 (4540 Metric) |
| Current - Test: | 1A |
| Current - Max: | 1.2A |
| Color: | Red |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LZ1-00R102-0000, use the request quote form to request LZ1-00R102-0000 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LZ1-00R102-0000.The price and lead time for LZ1-00R102-0000 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LZ1-00R102-0000.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

