LXZ63VB102M16X35LL
Nippon Chemi-Con
LXZ63VB102M16X35LL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LXZ63VB102M16X35LL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LXZ63VB102M16X35LL
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:63V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Series:LXZ
Ripple Current @ Low Frequency:1.662A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.77A @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Impedance:36 mOhms
Height - Seated (Max):1.378" (35.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:1000µF 63V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Capacitance:1000µF