LXZ6.3VB562M12X35LL
Nippon Chemi-Con
LXZ6.3VB562M12X35LL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LXZ6.3VB562M12X35LL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LXZ6.3VB562M12X35LL
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Series:LXZ
Ripple Current @ Low Frequency:2.1335A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.51A @ 100kHz
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Impedance:22 mOhms
Height - Seated (Max):1.378" (35.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:5600µF 6.3V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
Capacitance:5600µF