LXD120-1750SW
Excelsys Technologies Ltd.
LXD120-1750SW
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LXD120-1750SW with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LXD120-1750SW
Manufacturer Excelsys Technologies Ltd.
Description LED DRIVER CC AC/DC 41-68V 1.75A
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Weight:2.3 lbs (1kg)
Voltage - Output:41 ~ 68 V
Voltage - Isolation:3.75kV
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:8.70" L x 2.66" W x 1.46" H (221.0mm x 67.5mm x 37.0mm)
Series:LXD120
Ratings:IP67
Power (Watts):120W
Operating Temperature:-35°C ~ 65°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:OVP, SCP
Efficiency:90.5%
Dimming:Analog
Detailed Description:1.75A 41 ~ 68 V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Current - Output (Max):1.75A