LX7302CLQ
Microsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LX7302CLQ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LX7302CLQ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LX7302CLQ |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | IC REG CTRLR BUCK 20QFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.638 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 5 V ~ 26 V |
|---|---|
| Topology: | Buck |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Supplier Device Package: | 20-QFN (3x3) |
| Series: | - |
| Serial Interfaces: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | 20-WFQFN Exposed Pad |
| Output Type: | Transistor Driver |
| Output Phases: | 1 |
| Output Configuration: | Positive |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Down |
| Frequency - Switching: | 200kHz ~ 1MHz |
| Duty Cycle (Max): | - |
| Detailed Description: | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 20-QFN (3x3) |
| Control Features: | Current Limit, Enable, On Time Control, Power Good |
| Clock Sync: | No |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LX7302CLQ, use the request quote form to request LX7302CLQ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LX7302CLQ.The price and lead time for LX7302CLQ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LX7302CLQ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


