LX7710MDWC-Q
Microsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LX7710MDWC-Q with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LX7710MDWC-Q with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LX7710MDWC-Q |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | LX7710MDWC-Q |
| Lead Free Status / RoHS Status | RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $632.77 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 2.08V @ 700mA |
|---|---|
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 140V |
| Supplier Device Package: | 20-CSOIC |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Series: | - |
| RoHS Status: | RoHS Compliant |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 20-CSOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Diode Type: | Standard |
| Diode Configuration: | 8 Pair Series Connection |
| Detailed Description: | Diode Array 8 Pair Series Connection Standard 140V 1A (DC) Surface Mount 20-CSOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100nA @ 75V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 1A (DC) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LX7710MDWC-Q, use the request quote form to request LX7710MDWC-Q pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LX7710MDWC-Q.The price and lead time for LX7710MDWC-Q depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LX7710MDWC-Q.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


