LVR100S-240
Hamlin / Littelfuse
LVR100S-240
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LVR100S-240 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LVR100S-240
Manufacturer Littelfuse
Description PTC Resettable Fuse 1A(hold) 2A(trip) 240V 10A 2.87W 21s 0.218Ohm Radial 18.7 X 5.1mm Bag
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 16612 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:240V (265V Int)
Type:Polymeric
Time to Trip:21s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.736" Dia x 0.201" T (18.70mm x 5.10mm)
Series:PolySwitch®, LVR
Resistance - Post Trip (R1) (Max):580 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):218 mOhms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:RF3175-000
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:0.400" (10.15mm)
Height - Seated (Max):0.961" (24.40mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 240V (265V Int) 1A Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):2A
Current - Max:10A
Current - Hold (Ih) (Max):1A