LVR012S-1
Hamlin / Littelfuse
LVR012S-1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LVR012S-1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LVR012S-1
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 240V 120MA RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 696 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:240V (265V Int)
Type:Polymeric
Time to Trip:15s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.327" Dia x 0.150" T (8.30mm x 3.80mm)
Series:PolySwitch®, LVR
Resistance - Post Trip (R1) (Max):12 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):3 Ohms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:D34159-000
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)
Height - Seated (Max):0.430" (10.70mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 240V (265V Int) 120mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):300mA
Current - Max:1.2A
Current - Hold (Ih) (Max):120mA