LTPHC20B-25M
HellermannTyton
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LTPHC20B-25M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LTPHC20B-25M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LTPHC20B-25M |
|---|---|
| Manufacturer | HellermannTyton |
| Description | CONDUIT LIQ-TIGHT 0.50" DIA STEE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $239.09 | |||||
Specifications
Data sheet
| Wall Thickness: | - |
|---|---|
| Type Attributes: | Convoluted, Corrugated |
| Type: | Wire Loom, Protective Hose |
| Series: | HelaGuard LTP |
| Other Names: | 166-90708 |
| Operating Temperature: | -60°C ~ 150°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Material: | Steel, Galvanized, Thermoplastic Elastomer, Halogen Free |
| Liquid Protection: | - |
| Length: | 82.00' (24.99m) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Heat Protection: | - |
| Features: | Self Extinguishing |
| Environment Protection: | Corrosion Resistant, UV Resistant |
| Diameter - Outside: | 0.830" (21.08mm) |
| Diameter - Inside: | 0.630" (16.00mm) |
| Detailed Description: | Black Steel, Galvanized, Thermoplastic Elastomer, Halogen Free Convoluted, Corrugated Wire Loom, Protective Hose 0.630" (16.00mm) 82.00' (24.99m) |
| Color: | Black |
| Abrasion Protection: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LTPHC20B-25M, use the request quote form to request LTPHC20B-25M pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LTPHC20B-25M.The price and lead time for LTPHC20B-25M depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LTPHC20B-25M.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

