LTC3410ESC6-1.875#TRPBF
ADI (Analog Devices, Inc.)
LTC3410ESC6-1.875#TRPBF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LTC3410ESC6-1.875#TRPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LTC3410ESC6-1.875#TRPBF
Manufacturer Analog Devices
Description Switching Regulator, Current-mode, 0.63A, 2700kHz Switching Freq-Max, PDSO6
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 9030 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Output (Min/Fixed):1.875V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Min):2.5V
Voltage - Input (Max):5.5V
Topology:Buck
Synchronous Rectifier:Yes
Supplier Device Package:SC-70-6
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:6-VSSOP, SC-88, SOT-363
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Outputs:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Function:Step-Down
Frequency - Switching:2.25MHz
Detailed Description:Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.875V 1 Output 300mA 6-VSSOP, SC-88, SOT-363
Current - Output:300mA