LTC3410ESC6-1.65#TRMPBF
ADI (Analog Devices, Inc.)
LTC3410ESC6-1.65#TRMPBF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LTC3410ESC6-1.65#TRMPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LTC3410ESC6-1.65#TRMPBF
Manufacturer ADI (Analog Devices, Inc.)
Description IC REG BUCK 1.65V 0.3A SC70-6
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Output (Min/Fixed):1.65V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Min):2.5V
Voltage - Input (Max):5.5V
Topology:Buck
Synchronous Rectifier:Yes
Supplier Device Package:SC-70-6
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:6-VSSOP, SC-88, SOT-363
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Outputs:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Function:Step-Down
Frequency - Switching:2.25MHz
Detailed Description:Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.65V 1 Output 300mA 6-VSSOP, SC-88, SOT-363
Current - Output:300mA