LT3973EMSE-3.3#TRPBF
Analog Devices / Linear Technology
LT3973EMSE-3.3#TRPBF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LT3973EMSE-3.3#TRPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LT3973EMSE-3.3#TRPBF
Manufacturer Analog Devices / Linear Technology
Description Switching Regulator, Current-mode, 1.98A, 2580kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDSO10
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 13792 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Min):4.2V
Voltage - Input (Max):42V
Topology:Buck
Synchronous Rectifier:No
Supplier Device Package:10-MSOP-EP
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Function:Step-Down
Frequency - Switching:195kHz ~ 2.15MHz
Detailed Description:Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 750mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Current - Output:750mA