LT3973EDD-3.3#TRPBF
ADI (Analog Devices, Inc.)
LT3973EDD-3.3#TRPBF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LT3973EDD-3.3#TRPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LT3973EDD-3.3#TRPBF
Manufacturer Analog Devices
Description
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 434 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
2500 pcs
Data sheet
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Min):4.2V
Voltage - Input (Max):42V
Topology:Buck
Synchronous Rectifier:No
Supplier Device Package:10-DFN (3x3)
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:10-WFDFN Exposed Pad
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Function:Step-Down
Frequency - Switching:195kHz ~ 2.15MHz
Detailed Description:Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 750mA 10-WFDFN Exposed Pad
Current - Output:750mA