LT1070CT#PBF
ADI (Analog Devices, Inc.)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LT1070CT#PBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LT1070CT#PBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LT1070CT#PBF |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices |
| Description | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free by exemption / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $16.656 | $15.035 | $13.561 | $13.266 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Start Up: | Buck, Boost, Cuk, Flyback, Forward Converter |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 1.25V |
| Voltage - Input (Max): | 60V |
| Voltage - Dropout (Typical): | 3V |
| Voltage - Breakdown: | TO-220-5 |
| Series: | - |
| RoHS Status: | Tube |
| Regulator Topology: | 5A (Switch) |
| Polarization: | TO-220-5 Formed Leads |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | 1 |
| Output: | Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down |
| Other Names: | LT1070CTPBF |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 100°C (TJ) |
| Number of DAC's: | 40kHz |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz: | 65V (Switch) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | LT1070CT#PBF |
| Expanded Description: | Buck, Boost, Cuk, Flyback, Forward Converter Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 1.25V 1 Output 5A (Switch) TO-220-5 Formed Leads |
| Description: | IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 |
| Contact Rating @ Voltage: | Positive or Negative |
| Clock Sync: | No |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LT1070CT#PBF, use the request quote form to request LT1070CT#PBF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LT1070CT#PBF.The price and lead time for LT1070CT#PBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LT1070CT#PBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

