LSM2-T/16-D12N-C
Murata Power Solutions
LSM2-T/16-D12N-C
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LSM2-T/16-D12N-C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LSM2-T/16-D12N-C
Manufacturer Murata Power Solutions
Description DC DC CONVERTER 0.75-5V 80W
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:0.75 ~ 5 V
Voltage - Input (Min):8.3V
Voltage - Input (Max):13.2V
Type:Non-Isolated PoL Module
Size / Dimension:1.30" L x 0.53" W x 0.34" H (33.0mm x 13.5mm x 8.6mm)
Series:LSM2
Power (Watts):80W
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:8-SMD Module
Other Names:811-1791-1
LSM2T16D12NC
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Remote On/Off, SCP, UVLO
Efficiency:94%
Detailed Description:Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.75 ~ 5 V 16A 8.3V - 13.2V Input
Current - Output (Max):16A