LR602003C
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LR602003C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LR602003C
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description FUSE HLDR CART 600V 200A CHASSIS
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage:600V
Termination Style:Box Lug
Series:Class R
Other Names:LR60200-3C
Orientation:-
Number of Circuits:3
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Fuseholder Type:Holder
Fuse Type:Cartridge
Fuse Size:2.094" Dia x 9.626" L (53.2mm x 244.5mm)
For Use With/Related Products:Class R
Detailed Description:Fuse Holder 200A 600V 3 Circuit Cartridge Chassis Mount
Current Rating:200A