LQM2MPN1R5MEHL
Murata Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LQM2MPN1R5MEHL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LQM2MPN1R5MEHL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LQM2MPN1R5MEHL |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Electronics |
| Description | FIXED IND 1.5UH 1.45A 150 MOHM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.59 | $0.514 | $0.367 | $0.309 | $0.25 | |
Specifications
Data sheet
| Type: | Multilayer |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Supplier Device Package: | 0806 (2016 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) |
| Shielding: | Unshielded |
| Series: | LQM2 |
| Ratings: | - |
| Q @ Freq: | - |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 0806 (2016 Metric) |
| Other Names: | 490-10971-1 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Core: | Ferrite |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance Frequency - Test: | 1MHz |
| Inductance: | 1.5µH |
| Height - Seated (Max): | 0.032" (0.80mm) |
| Frequency - Self Resonant: | 40MHz |
| Detailed Description: | 1.5µH Unshielded Multilayer Inductor 1.45A 150 mOhm Max 0806 (2016 Metric) |
| DC Resistance (DCR): | 150 mOhm Max |
| Current Rating: | 1.45A |
| Current - Saturation: | 1.2A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LQM2MPN1R5MEHL, use the request quote form to request LQM2MPN1R5MEHL pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LQM2MPN1R5MEHL.The price and lead time for LQM2MPN1R5MEHL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LQM2MPN1R5MEHL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
