LPS0300H10R0JB
Electro-Films (EFI) / Vishay
LPS0300H10R0JB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LPS0300H10R0JB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LPS0300H10R0JB
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description RES CHAS MNT 10 OHM 5% 300W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 167 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
50 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Size / Dimension:2.362" L x 2.244" W (60.00mm x 57.00mm)
Series:LPS 300
Resistance:10 Ohms
Power (Watts):300W
Packaging:Bulk
Package / Case:Box
Other Names:LPS 300 H 10U 5% BO15 E
LPS-10.0A
Operating Temperature:-55°C ~ 120°C
Mounting Feature:Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Style:M4 Threaded
Height - Seated (Max):1.055" (26.80mm)
Features:Non-Inductive
Failure Rate:-
Detailed Description:10 Ohms ±5% 300W Thick Film Chassis Mount Resistor