LP3961EMP-3.3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LP3961EMP-3.3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LP3961EMP-3.3
Manufacturer N/A
Description 800-mA, high-accuracy, low-dropout voltage regulator with enable 5-SOT-223 -40 to 125
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 11026 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.35V @ 800mA
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):7V
Output Configuration:Positive
Other Names:LP3961EMP-3.3TR
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 800mA SOT-223-5
Current - Supply (Max):15mA
Current - Quiescent (Iq):9mA
Current - Output:800mA