LP3961EMP-1.8/NOPB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LP3961EMP-1.8/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LP3961EMP-1.8/NOPB
Manufacturer N/A
Description
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 17062 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.35V @ 800mA
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):7V
Supplier Device Package:SOT-223-5
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-261-5, TO-261AB
PSRR:-
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:LP3961EMP-1.8/NOPBTR
LP3961EMP18NOPB
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 800mA SOT-223-5
Current - Supply (Max):15mA
Current - Quiescent (Iq):9mA
Current - Output:800mA