LP3872ES-2.5/NOPB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LP3872ES-2.5/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LP3872ES-2.5/NOPB
Manufacturer N/A
Description IC REG LIN 2.5V 1.5A DDPAK/TO263
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS Compliant
In stock 196 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs45 pcs135 pcs540 pcs1035 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.55V @ 1.5A
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):7V
Supplier Device Package:DDPAK/TO-263-5
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Packaging:Tube
Package / Case:TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
PSRR:73dB ~ 57dB (120Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:*LP3872ES-2.5/NOPB
LP3872ES25NOPB
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 1.5A DDPAK/TO-263-5
Current - Supply (Max):15mA
Current - Quiescent (Iq):5mA
Current - Output:1.5A