LP3872EMPX-2.5
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LP3872EMPX-2.5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LP3872EMPX-2.5
Manufacturer N/A
Description 1.5-A, low-dropout voltage regulator with power good & enable 5-SOT-223 -40 to 125
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 12004 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.55V @ 1.5A
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):7V
Supplier Device Package:SOT-223-5
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-261-5, TO-261AB
PSRR:73dB ~ 57dB (120Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 1.5A SOT-223-5
Current - Supply (Max):15mA
Current - Quiescent (Iq):5mA
Current - Output:1.5A