LP38693QSD-3.3/NOPB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LP38693QSD-3.3/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LP38693QSD-3.3/NOPB
Manufacturer N/A
Description IC REG LINEAR 3.3V 500MA 6WSON
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.55V @ 500mA
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):10V
Supplier Device Package:6-WSON (3x3)
Series:Automotive, AEC-Q100
Protection Features:Over Temperature
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:6-WDFN Exposed Pad
PSRR:55dB (120Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 500mA 6-WSON (3x3)
Current - Supply (Max):100µA
Current - Quiescent (Iq):55µA
Current - Output:500mA